top of page
З історії чисел  

 

         Чи можна уявити світ без чисел? Без чисел ні покупки не зробиш, ні часу не дізнаєшся, ні номера телефону не набереш.

        Люди так часто користуються числами і рахунком, що важко навіть уявити собі, що вони існували не завжди, а були винайдені людиною.

       Спочатку люди навчилися дізнаватися кількість предметів або тварин, роблячи особливі зарубки на лічильних паличках, вести рахунок.

      Числа виникли при лічбі предметів. Думка про лічбу прийшла людям в голову раніше, ніж з'явилися цифри. Люди могли повідомити один одному, що в одному стаді тварин більше ніж в іншому, а от, скільки саме – порахувати не вміли. Вони могли уявити собі такі числа як один, два, три. Всі інші числа вони позначили поняттям “Багато”. Поступово зростали знання людей, збільшувалася потреба у вмінні рахувати і міряти. Скотарям доводилося перераховувати свої стада, а при цьому рахунок міг йти сотнями і тисячами. Хліборобу треба було знати,скільки землі засіяти, щоб прогодувати себе до наступного врожаю. Людям доводилося стикатися з великими числами. Потрібно було придумати, як їх записувати.  Перші записи були зарубки на палиці, але ж якщо тисячі записувати пройде більше години. Дуже незручний запис! Тому стали застосовувати особливі знаки-цифри.

      Різні цивілізації створювали свої власні цифри.  Числа були придумані людьми, щоб позначати кількість предметів. Але кількість предметів то збільшувалася, то зменшувалася. І з розвитком цивілізації з'явилися різні прийоми рахунку. Вони були необхідні і купцям, і ремісникам, і селянам.

     Множення чисел зараз вивчають у другому класі школи. А от у середні століття зовсім небагато людей володіли мистецтвом множення. За тисячоліття розвитку математики було придумано безліч способів множення чисел.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стародавні системи числення 

 

    Лічба з'явилась тоді, коли людині стало потрібно інформувати своїх родичів про кількість знайдених ним предметів

 

Єгипетська нумерація

Єгиптяни придумали свою систему
близько 5 000 років тому.

Це одна з найдавніших систем запису чисел, відомих людині.

Наприклад Число 1 245 386
в давньоєгипетському запису буде выглядати так:

 

     В римській нумерації 7 цифр

Римська нумерація дуже зручна, навіть в наші часи її часто використовують.

Вавілонська нумерація

В давньому Вавілоні приблизно за 40 віків до нашого часу виникла позиційна нумерація, тобто такий спосіб запису чисел, при якому одна и та ж цифра може означати різні числа, дивлячись по місцю, яке займає ця цифра. У вавилонській нумерації ту роль, яку у нас грає число 10, грає число 60, і тому цю нумерацію називають шістдесятирічною.

Число 53 треба було записати так

 

     Арабська нумерація

Це найпоширеніша на сьогоднішній день нумерація, якою ми користуємося і по сьогоднішній день.
Цифри 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 виникли в Індії приблизно в 400 році н. е.

 

     Словянська нумерація

Слов'янська нумерація була складена подібно до грецького запису чисел грецькими монахами братами Кирилом та Мефодієм.

До XVII століття ця форма запису чисел була офиційною на території

Росії, Білорусії, України, Болгарії,

Угорщини, Сербії та Хорватії.

 

bottom of page